reklama
1 marzec 2023

Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić…

zdjęcie: Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić… / pixabay/60762
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
REKLAMA
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca każdego roku w Polsce. Jest to wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Ustanowiony został przez Sejm RP. Wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński, weźmie udział w uroczystościach przy tablicy upamiętniającej ofiary Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.

Od 2011 roku w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Ustawę o ustanowieniu tego święta zainicjował nieżyjący już prezydent RP Lech Kaczyński i skierował ją do Sejmu RP.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w Polsce w 2011 roku przez ustawę skierowaną do Sejmu RP przez śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jest to święto, które ma upamiętnić żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, patriotyzm i przywiązanie do tradycji niepodległościowych.

Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki - zamordowano strzałem w tył głowy z polecenia władz komunistycznych. Ci żołnierze tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej dzieło Armii Krajowej od 1945 roku. Po ich śmierci komuniści zakopali ich ciała w nieznanym miejscu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gołdap
3.4°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gołdapi