reklama
kategoria: Ekologia
17 lipiec 2024

W Dąbrowie Górniczej rusza zakład recyklingu betonu

Nowy zakład recyklingu betonu w Dąbrowie Górniczej, o wydajności do 100 ton odpadów betonowych na godzinę, wszedł w fazę zaawansowanego rozruchu - podała w środę spółka Heidelberg Materials Polska (dawniej Grupa Górażdże).
REKLAMA

Spółka wyjaśniła, że technologia zastosowana w pierwszej takiej instalacji na skalę przemysłową w Polsce umożliwia wytwarzanie stwardniałego zaczynu cementowego z recyklingu. Może on zastąpić naturalny wapień jako surowiec do produkcji klinkieru i cementu.

Dodatkowo w innym projekcie w zakładzie spółki w Górażdżach przy unijnym wsparciu powstaje instalacja pilotażowa, gdzie stwardniały zaczyn cementowy z Dąbrowy Górniczej ma być nasycany dwutlenkiem węgla z gazów spalinowych z pieca, istotnie redukując emisję tego gazu do atmosfery.

W środowej informacji inwestor napisał, że jego proces recyklingu betonu (ReConcrete) łączy elementy gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji, dzięki odzyskiwaniu zaczynu cementowego (RCP). Pozwala to zmniejszyć zawartość klinkieru w produkcji cementu i prowadzi do redukcji emisji CO2, m.in. poprzez zastosowanie materiału z recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych.

Dla firmy ma to być kolejny etap realizacji strategii związanej z dekarbonizacją i niskoemisyjnością, która zakłada, że do 2030 r. połowa jej produktów betonowych będzie zawierała produkty z recyklingu. Projekt jest przy tym realizowany przy udziale polskiej myśli technologicznej.

Obiekt w Dąbrowie Górniczej ma zapewnić możliwości separacji i sortowania niezbędne do pełnego recyklingu odpadów betonowych i zastąpienia pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów o wydajności przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę.

Jak zapewnili przedstawiciele spółki, pilotażowe próby spółki wykazały, że beton może być w pełni poddany recyklingowi, bez utraty jakości. W procesie ReConcrete odpady betonowe są rozdzielane i wyodrębniane na pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać piasek i żwir, a także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu.

Ten ostatni może być ponownie wykorzystany jako surowiec niskoemisyjny w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec. Ponadto zaczyn cementowy może absorbować i trwale wiązać dwutlenek węgla, uwalniany np. w procesie produkcji cementu.

Spółka buduje obecnie pilotażową instalację w zakładzie w Górażdżach, która otrzymała dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej ukończenie planowane jest na koniec br. RCP uzyskany w dąbrowskim zakładzie będzie tam transportowany, a specjalny reaktor będzie nasycał go dwutlenkiem węgla z surowych gazów spalinowych z pieca.

Według inwestora karbonatyzowane RCP (cRCP) działa jak pochłaniacz dwutlenku węgla i jest w stanie zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. Projekt może zmineralizować około 150 kg tego gazu na tonę RCP, znacznie zmniejszając emisję dwutlenku węgla.(PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gołdap
12°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 15:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gołdapi

kiedy
2024-11-03 17:00
miejsce
Hala Sportowo-Widowiskowa, Gołdap,...
wstęp biletowany