reklama
kategoria: Kraj
18 listopad 2023

Aleksander Miszalski kandydatem PO na prezydenta Krakowa

zdjęcie: Aleksander Miszalski kandydatem PO na prezydenta Krakowa / fot. PAP
fot. PAP
Poseł Aleksander Miszalski będzie w Krakowie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta miasta w wiosennych wyborach samorządowych – poinformowało w sobotę ugrupowanie. Wśród priorytetów Miszalskiego jest poprawa sytuacji finansowej stolicy Małopolski.
REKLAMA

Posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec poinformowała, że regionalne struktury PO jednogłośnie zdecydowały o kandydaturze Miszalskiego na urząd prezydenta Krakowa. "Poseł Aleksander Miszalski jest doświadczonym samorządowcem, politykiem. Jest osobą niezwykle pracowitą i zdeterminowaną do tego, by wygrać te wybory" - podkreśliła.

"Tak jak obiecaliśmy, w tych wyborach Platforma będzie miała kandydata, będziemy walczyć o to miasto" - powiedział Miszalski w sobotę na konferencji prasowej rady powiatu PO. I dodał: "Chciałbym zwrócić się do mieszkańców, z jednej strony dziękując im za te wybory (parlamentarne - PAP) (...), aby w tych kolejnych wyborach, (...) samorządowych, gdzie będziemy walczyć z jednej strony o zwycięstwo w sejmiku małopolskim, a z drugiej strony o zwycięstwo w Krakowie, by również włączyli się czynnie, aktywnie w naszą kampanię".

Miszalski pytany przez dziennikarzy o to, co chciałby zrobić jako włodarz, zapowiedział, że będzie starał się poprawić sytuację finansową Krakowa.

"Wiemy z ostatnich informacji o budżecie, że ta sytuacja finansowa nie jest dobra" - wskazał. Jego zdaniem sytuacja miasta to w dużej mierze efekt niektórych reform PiS. "Nie kwestionujemy zwolnień podatkowych dla najmłodszych czy wyższego progu podatkowego, natomiast za tym nie poszły żadne rekompensaty dla samorządów, zatem samorządy są w trudnej sytuacji" - ocenił.

Do naprawy budżetu miasta powinny - zdaniem posła - prowadzić zmiany ustawowe, oszczędne gospodarowanie finansami. Priorytetem jest - jak mówił - pozyskanie środków z KPO oraz centralnych. Jego zdaniem ustawa metropolitalna "może dać Krakowowi, gminom ościennym nawet do 400 mln zł rocznie". Przekonywał, że potrzebne są inwestycje, m.in. w tunele podziemne - na metro, premetro czy szybki tramwaj.

Aleksander Miszalski zwrócił uwagę, że Kraków ma olbrzymie zasoby, w tym akademickie, dlatego miasto powinno stawiać na rozwój innowacyjnych branż. Z większą uwagą powinno się też, według niego, podchodzić do planowania przestrzennego, "na które często skarżą się mieszkańcy". "Trzeba wzorować się na miastach zachodniej Europy, skandynawskich" - stwierdził Miszalski.

Aleksander Miszalski (ur. 1980 r.) jest magistrem trzech kierunków: ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym, turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego, socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jest przedsiębiorcą działającym w branży turystycznej. W 2009 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej i jest przewodniczącym jej wojewódzkich struktur. Został wybrany na radnego Krakowa w 2014 i 2018 r. W 2019 r. uzyskał mandat poselski, otrzymał prawie 16 tys. głosów. W 2023 r. ponownie został wybrany na posła, zagłosowało na niego prawie 29,5 tys. osób.

To drugi zadeklarowany kandydat na prezydenta Krakowa. Dzień wcześniej swoją gotowość do startu ogłosił w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter) rektor, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur.

Rektor ostatecznie zdecydował się ubiegać o fotel prezydenta po tym, jak otrzymał apel podpisany przez 46 przedstawicieli krakowskiego środowiska artystycznego, akademickiego, biznesowego.

"Cieszę się, że w ostatnich latach udało nam się zbudować ruch obywatelski, który jednoczy przedstawicieli bardzo wielu środowisk. Jego siła i różnorodność skłaniają mnie do zadeklarowania gotowości startu w wyborach na prezydenta Krakowa" – poinformował Mazur.

Stanisław Mazur (ur. 1969 r.) ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie też zrobił doktorat. Tytuł doktora habilitowanego z zakresu nauk humanistycznych uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie pełnił funkcje m.in. dziekana Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej. Od 2020 r. jest rektorem tej uczelni. Współpracował m.in. z Komisją Europejską i Bankiem Światowym.

W 2022 r. założył stowarzyszenie, które stawia sobie za cel poszukiwanie nowych rozwiązań dla polityki społecznej miasta.

Wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta Krakowa wymienia się urzędującego Jacka Majchrowskiego, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Piotra Kempfa (PSL), Ireneusza Rasia (partia Centrum dla Polski), Małgorzatę Wassermann (PiS), Michała Drewnickiego (PiS), Rafała Komarewicza (Polska 2050), Łukasza Gibałę (klub radnych Kraków dla Mieszkańców), Darię Gosek-Popiołek (Lewica), Konrada Berkowicza (Konfederacja), Tomasza Urynowicza (radny niezależny województwa małopolskiego). (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gołdap
-1.6°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gołdapi