Gołdapska Piękna Góra. Uzdrowisko i stoki narciarskie
Matthias Bethke/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Gołdap, otoczone malowniczymi krajobrazami Warmii i Mazur, to idealne miejsce dla tych, którzy szukają ukojenia dla ciała i duszy. Jako uzdrowisko klimatyczno-borowinowe oferuje kompleksowe leczenie wielorakich schorzeń.
REKLAMA
Tego szukamy w Gołdapi
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Gołdap, Gołdap praca, Gołdap pogoda, Gołdap info, spotted Gołdap, Gołdap sanatorium.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Gołdapi, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Skorzystaj i dowiedz się o danych dotyczących Gołdapi!
Nazwa miasta Gołdap pochodzi od rzeki Gołdapy, której nazwa została później przejęta przez jezioro Gołdap, a następnie samą osadę. Etymologicznie wywodzi się ona ze staropruskich słów gelda (dolina) i ape (rzeka), pierwotnie oznaczając rzekę płynącą w dolinie.
Osadnictwo w okolicy Gołdapi rozpoczęło się w połowie XVI wieku, a w latach 60. tego stulecia książę Albrecht postanowił utworzyć miasto w celu zabezpieczenia pobliskiej granicy z Litwą. Zasadźcą został Bronisz Rostek, który miał być pierwszym sołtysem. Przywilej miejski został nadany w Królewcu w 1570 r. Początkowo miasto miało charakter rolniczy, a jego rozwój opóźniały pożary, epidemie i zniszczenia wojenne, takie jak tatarskie najazdy z 1657 r.
Pod koniec XVIII wieku Gołdap przekształciła się w miasto rolniczo-rzemieślnicze z populacją liczącą około trzech tysięcy osób. W 1818 r. stała się stolicą powiatu. Mimo kilku dużych pożarów rozwijała się, uzyskując w 1879 r. połączenie kolejowe z Ełkiem (choć obecnie stacja jest nieczynna). W okresie końca XIX wieku mieszkało tu już ponad 7 tysięcy osób, w tym liczna grupa Litwinów. Cesarz Wilhelm II często odwiedzał pobliskie lasy, aby polować.
W 1914 r. miasto zostało krótkotrwale zajęte przez Rosjan. W okresie międzywojennym Gołdap nadal było siedzibą powiatu. W 1938 r. doszło do spalenia synagogi, a zniszczenia wojenne z 1945 r. dotknęły 90% zabudowy.
Po przejęciu przez Polskę Gołdap znalazła się w granicach województwa białostockiego, a po reformie administracyjnej w 1975 r. – województwa suwalskiego. Od lat 60. miasto stało się uznanym kurortem uzdrowiskowym, kładąc nacisk na turystykę i ekologię. W okresie stanu wojennego Gołdap było miejscem internowania opozycjonistów.
Do najważniejszych zabytków Gołdapi należą:
- konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, dawny kościół ewangelicki z 1560 roku, odbudowany w latach 80. XX wieku po zniszczeniach wojennych, od 1992 kościół współkatedralny katolickiej diecezji ełckiej
- kościół św. Leona z 1894 roku, obecnie katolicki
- dwie wieże ciśnień z przełomu XIX i XX wieku
- kamienice z XIX wieku
- pozostałości kwatery głównej Luftwaffe na zachodnim brzegu jeziora Gołdap
Więcej informacji z Gołdapi
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE