12 kwiecień 2024

Oszukani na portalach sprzedażowych stracili łącznie 2000 złotych

zdjęcie: Oszukani na portalach sprzedażowych stracili łącznie 2000 złotych / pixabay/3563183
W bieżącym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi zgłosiły się kolejne trzy osoby oszukane podczas zakupu bądź sprzedaży rzeczy za pośrednictwem portalu sprzedażowego. W wyniku działania oszustów mieszkańcy Gołdapi stracili łącznie 2000 złotych. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności!

Pomimo częstych informacji o zagrożeniach w sieci i apeli Policji, kolejne osoby powiatu gołdapskiego straciły pieniądze podczas korzystania z portali sprzedażowych. Pamiętajmy, że nawet podczas sprzedaży w Internecie możemy stać się ofiarą oszustwa. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Gołdapi, który próbował sprzedać przedmiot o wartości 120 złotych, a w wyniku działania oszusta stracił 1200 złotych. Osoba zainteresowana ofertą wysłała sprzedającemu link. Jego aktywacja miała spowodować otrzymanie należytej kwoty. Niestety, okazało się że po kliknięciu w link oszust otrzymał dane do bankowości elektronicznej swojej ofiary. W ten sposób ofiara straciła pieniądze.

Kolejna z oszukanych osób na jednym z portali zakupiła odzież. Kupujący wpłacił kilkaset złotych na wskazane konto bankowe. Jednak transakcja nie zakończyła się uczciwie. Kiedy przesyłka dotarła pod wskazany adres zdziwienia i rozczarowania nie było końca, ponieważ produkt nie zgadzał się z zamówieniem. Oszukany Gołdapianin natychmiast zgłosił sprawę Policji.

Trzecia z ofiar oszustwa, na popularnym portalu znalazła ofertę sprzedaży sprzętu warsztatowego. Pomimo dokonanego przelewu kilkuset złotych na rachunek bankowy sprzedającego, do chwili obecnej nie otrzymał zakupionego towaru. Policjanci prowadzą w zgłoszonych sprawach czynności i apelują o zachowanie ostrożności podczas zakupów i sprzedaży online.

• Pamiętajmy, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania.
  • Uważajmy na duże okazje i mocno zaniżone ceny. Bardzo tanie = bardzo podejrzane!
  • Korzystajmy tylko ze sprawdzonych portali aukcyjnych.
  • Nie otwierajmy podesłanych w wiadomościach nieznanych nam linków, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.
  • Nie płaćmy „z góry” za zakupiony towar. Bezpieczniej wybrać opcję za pobraniem.
  • Sprawdzajmy przesyłkę przy kurierze, w razie nieprawidłowości spiszmy protokół.

(md)