reklama

Niskie bloki mieszkalne vs. wieżowce – czy Polacy chcą mieszkać niżej?

zdjęcie: Niskie bloki mieszkalne vs. wieżowce – czy Polacy chcą mieszkać niżej? / pixabay/1149751
Budynki mieszkalne z małą ilością pięter czy wznoszące się ku niebu wieżowce? Trendy mieszkaniowe w 2019 r. wskazują jednoznacznie, że buduje się u nas dużo. W ostatnich latach statystyki dotyczące pozwoleń na budowę, rozpoczętych projektów oraz liczby mieszkań oddanych do użytkowania kilkukrotnie biły historyczne rekordy. Jednak nie tylko ilość się liczy. Jakość również, albo przede wszystkim, ma niebagatelne znaczenie.
REKLAMA
Trendy mieszkaniowe w 2019

Wyższy standard mieszkań wpływa stopniowo na jakość całkowitej tkanki mieszkaniowej w naszym kraju. W ostatnim czasie można zwrócić uwagę zwłaszcza na kwestię, która nie do końca na pierwszy rzut oka kojarzy się z jakością. Mianowicie – linię horyzontu, określaną za oceanem jako skyline. Nie chodzi jednak w tym przypadku o kolejne wieżowce z powierzchnią biurową do wynajęcia, a o zabudowę mieszkaniową.

Wieżowce i wysokie budynki odchodzą w zapomnienie

Każdy mieszkaniec osiedla podnosząc głowę do góry, woli ujrzeć błękitne niebo niż ostatnie piętra wieżowców. Deweloperzy, a przynajmniej część z nich, zaczyna to rozumieć. Unikają budowania „na masę”, innymi słowy, upychania jak największej powierzchni użytkowej mieszkania na jednym metrze kwadratowym. działki. Zaczynają więc budować niżej.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że wielki wieżowiec z elewacją, która kolorem przypomina okres wielkiej płyty, ale jeszcze tej niepokolorowanej, dzisiaj ma małe szanse na szybką sprzedaż. Znalezienie chętnych na lokale w takim budynku wymaga dużych środków na reklamę i zwykle wiąże się z koniecznością zejścia z ceny.

Niskie budynki mieszkalne – chcemy mieszkać niżej

Kupujący bowiem coraz większą wagę, oprócz standardu i wielkości mieszkania, przywiązują do bryły budynku, jego wykończenia i wspomnianej elewacji. Wolą niższe, kameralne budynki mieszkalne z duszą od 10-piętrowych i wyższych kolosów. Oczywiście mieszkanie na ostatnim piętrze z widokiem na niepowtarzalną panoramę miasta ma sens, ale w apartamentowcach o podwyższonym standardzie, w ścisłym centrum miasta. Nie natomiast na osiedlu pełnym jednakowych, niczym się nieróżniących się wieżowców.

Gdzie szukać bloku mieszkalnego na miarę marzeń?

Wspomniany powyżej trend w budownictwie sprawia, że coraz więcej mieszkań na sprzedaż dostępnych jest w budynkach 4- lub czasem nawet 2-piętrowych. Najwięcej mieszkań w blokach, które składają się z maksymalnie 2 pięter zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego znajduje się obecnie w Warszawie.

Nie jest to zaskakujący wynik. Stolica to największy rynek mieszkaniowy w kraju, który pod względem tak wielkości oferty, jak i cen wyprzedza pozostałe główne polskie miasta o kilka długości. Dla porównania w Gdańsku liczba lokali mieszkalnych w takich budynkach, na które dzisiaj poszukuje się kupca, wynosi 596. Z kolei w Poznaniu jedynie 299.

Wielkość oferty mieszkań na sprzedaż w blokach do 2, 4 oraz 10 pięter

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Oferta mieszkań na sprzedaż w wybranych miastach Polski

Oferta nieruchomości mieszkaniowych w blokach od 3 do 4 pięter jest już wyraźnie większa w każdym z rozpatrywanych miast. W stolicy jest ich 5 423, we Wrocławiu 5 212, a w Krakowie 4 011. W Gdańsku jest wystawionych na sprzedaż 2 547 mieszkań w budynkach od 4 do 5 kondygnacji. W Poznaniu z kolei 1 897.

Co ciekawe, w gronie pięciu rozpatrywanych miast jedynie w Warszawie i w Poznaniu więcej lokali mieszkalnych czekających na nowych właścicieli znajduje się w blokach 5- do 10-piętrowych. W Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku dominują lokale w budynkach 3- lub 4-piętrowych.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gołdap
3.5°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gołdapi