reklama
kategoria: Społeczne
20 grudzień 2023

Powołujemy zespół ekspertów: ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów

zdjęcie: Powołujemy zespół ekspertów: ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów / fot. PAP
fot. PAP
Powołujemy zespół, który będzie składał się z ekspertów, ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów - powiedziała w środę podczas konferencji minister zdrowia Izabela Leszczyna. Wyjaśniła, że zespół ten do wiosny opracuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.
REKLAMA

"We wtorek Rada Ministrów przyjęła budżet państwa na rok 2024 i w rezerwie celowej, której dysponentem jest minister zdrowia, mamy zapisane 500 mln złotych na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli procedurą in vitro" - przekazała podczas konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Poinformowała, że do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji został złożony wniosek dotyczący wyceny tej procedury.

"Powołujemy zespół, który będzie składał się z ekspertów, ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów i jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i Embriologii" - powiedziała Leszczyna.

Wyjaśniła, że ten zespół opracuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. "Z programem będziemy gotowi na pewno na wiosnę po to, żeby, tak jak zapowiedział pan premier, 1 czerwca mogła ruszyć ta dobra maszyna, żeby ci wszyscy, którzy chcą być matkami i ojcami i nie mogą w sposób naturalny, żeby mogli korzystać z procedury in vitro finansowanej z budżetu państwa" - zaznaczyła.

Prezydent Andrzej Duda 15 grudnia podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro ze środków publicznych. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych został skierowany do Sejmu jako obywatelski. Zgodnie z przyjętą ustawą, minister zdrowia opracuje, wdroży, zrealizuje i sfinansuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono, że minimalna wysokość środków przeznaczonych rocznie na in vitro to nie mniej niż 500 mln zł.(PAP)

Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Katarzyna Lechowicz-Dyl

ak/ ktl/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gołdap
1°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gołdapi