Nieprzewidziane zamknięcie przedszkola lub szkoły daje możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zawieszono zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w czterech województwach narażonych najbardziej na skutki powodzi.
W komunikacie przekazanym we wtorek PAP Dyjak przypomniał, że w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego.
Dodał, że maksymalny czas otrzymywania zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Limit ten ma zastosowanie do wszystkich członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby, bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę dziecku. Warunek ten nie dotyczy jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat. Wówczas zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inny członek rodziny może zapewnić dziecku opiekę.
Dyjak poinformował, że aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek Z-15A i zaświadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.(PAP)
iżu/ joz/